به گزارش هرمزخبر ، محمود حیدری شامگاه سه شنبه ۲۶ تیر ماه در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی با تبریک این هفته اظهار کرد: از اصحاب رسانه تشکر می کنیم که پیام رسان بهزیستی به شهروندان هستند و شفاف سازی و اطلاع رسانی و مطالبه گری می کنند.

وی بهزیستی را یک خانواده گسترده برشمرد و افزود: این نهاد به تنهایی نمی تواند کار کند و در این رابطه نیاز به همکاری دستگاههای مسئول در خصوص آسیبهای اجتماعی داریم.

وی بیان کرد: برای پیشگیری از بروز معلولیت ها و آسیب های اجتماعی دوره های آموزشی شامل مشاوره قبل و بعد ازدواج، مهارت های فرزندپروری و … توسط اساتید دانشگاهی در مراکز تحت پوشش بهزیستی اجرا می شود.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ۳۷۰۰ نفر معلول تحت پوشش بهزیستی شهرستان قرار دارند که از این تعداد ۱۷۰۰ نفر مستمری بگیر بوده و مابقی خدمات دریافت می کنند.

حیدری با بیان اینکه۵۳۰ خانوار در امور اجتماعی تحت پوشش این اداره هستند، خاطرنشان کرد:۳۷۰ نفر ناشنوا، ۴۵۰ نفر نابینا و کم بینا،۲۱۰ نفر معلول اعصاب و روان(روانی مزمن)، ۸۵۰ نفر معلول ذهنی تحت پوشش بهزیستی رفسنجان هستند. قابل ذکر است ۴۰ خانواده دو معلول در رفسنجان داریم و یکی دو خانواده بیشتر از دو معلول در این شهرستان وجود دارد.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان عنوان کرد: در چهار ماهه سال جاری ۴۳ مورد کودک آزاری، ۴ مورد سالمندآزاری، ۱۴ مورد همسرآزاری و ۲ مورد معلول آزاری به اورژانس اجتماعی رفسنجان گزارش شده است. ضمن اینکه در سال جاری ۴ مورد خودکشی در رفسنجان داشته ایم.

حیدری ابراز داشت: سال گذشته از مجموع ۱۱ هزار کودک ۳ تا ۶ سال که در بحث پیشگیری از تنبلی چشم(آمبلیوبی) معاینه شدند ۴۹ نفر مبتلا به بیماری تنبلی چشم شناسایی شدند.

وی بیان کرد: در بحث اشتغال در بخش امور اجتماعی بهزیستی برای معلولین و خانواده ها اشتغال سنجی شده و پس از آن بر اساس توان خانواده مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام در اختیارشان داده می شود همچنین برای مقاوم سازی خانه های فرسوده معلولین نیز تسهیلات بلاعوض اعطا می شود.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان به بحث مناسب سازی در سطح شهر رفسنجان پرداخت و گفت: از وضعیت مناسب سازی رضایت نداریم اما از سال گذشته خیابان مدرس رفسنجان را به صورت پایلوت برای مناسب سازی برای معلولین در نظر گرفتیم که قرار است ظرف دو سال اقدامات مناسب سازی برای معلولین در این خیابان انجام گیرد که تاکنون ۷۰ درصد این کار صورت گرفته است.

حیدری درباره ساخت مسکن برای خانواده های دو معلول نیز اظهار داشت: ۲۴ واحد مسکن قرار بود برای خانواده های دو معلول ساخته شود که در این خصوص در حال رایزنی هستیم که زمینی که در این رابطه اختصاص داده شده را در جای مناسب تر و بهتر برای این خانواده ها در اختیار بگیریم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *