به گزارش هرمزخبر ، اولین فاز نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی در موسسه آموزش عالی کار رفسنجان عصر امروز ۱۴ آذر ماه با حضور علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین شهرستان رفسنجان به بهره برداری رسید.

عضو هیات علمی دانشگاه کار رفسنجان و مدیر اجرایی این پروژه در این مراسم اظهار کرد: فاز اول پروژه نیروگاه خورشیدی داشگاه کار با قدرت ۱۰۰کیلو وات و با اعتبار یک میلیارد تومان به بهره برداری رسید و فاز دوم آن با قدرت ۵۰۰ کیلو وات و به ارزش ۵ میلیارد تومان کلنگ زنی شد که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

“علیرضا سلیمانی” افزود: رفسنجان در ذوزنقه طلایی سولار دنیا قرار دارد، کشاورزی پایدار نیاز ما است و صنعتی که کربن زا نباشد را دنبال خواهیم کرد اما توان زمین و تغییرات اقلیمی در رفسنجان دیگر جواب نمی دهد باید نخبگان و دانشگاهیان با کمک مسئولین خوش فکر وارد مرحله دیگری در رفسنجان شوند.

وی با اشاره به اینکه خورشید یک نعمت خدادادی است به دلایلی که شهر رفسنجان جای مناسبی برای نیروگاه به شمار می رود اشاره و خاطرنشان کرد: شدت تابش خورشید در رفسنجان ۵.۷ کیلووات بر ساعت است و این به این معنا می باشدکه رفسنجان یکی از چهار نقطه برتر جهان در تابش خورشید است و می توانیم در روز تا پنج ساعت و ۴۰ دقیقه تابش خورشید را داشته باشیم.

سلیمانی تصریح کرد: بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ روز میانگین روزهای آفتابی در رفسنجان است و نیروگاه خورشیدی هزینه تعمیر و نگهداری نزدیک به صفر دارد و برای ۲۰ سال با قرارداد تضمینی با بالاترین ارگان کنترل انرژی در کشور یعنی وزارت نیرو قرارداد می بندند و هیچ آلوگی زیست محیطی ندارد.
مدیر اجرایی پروژه نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی دانشگاه کار رفسنجان بیان کرد: اولین موسسه آموزش عالی در ایران هستیم که در چنین فازی در حال کار بر روی نیروگاه خورشیدی هستیم.

سلیمانی ابراز کرد: انرژی این نیروگاه از روز گذشته با حضور نماینده های توزیع، شرکت برق و نماینده پیمانکار وارد شبکه شده که درآمد حاصل از فروش آن صرف دانشگاه می شود و بحث قرائت کنتور و اتصال به شبکه آن نیز تا اوایل هفته انجام می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *