به گزارش هرمزخبر ، مهدی حسینی نژاد شامگاه امروز ۵ شهریور ماه در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه توانمندیها و نیازمندیهای مجتمع مس سرچشمه با بیان اینکه این نمایشگاه ظرفیت بزرگ و موتور محرکه‌ای برای ایجاد اشتغال در حوزه صنعت است، اظهار کرد: یک روز یک نعمت بزرگ، امروز چالش چرا؟ چون نگاهی به آینده نکردیم و برای ایجاد کارخانجات و ارزش‌افزوده کاری نکردیم اگر معادن را به همین شکل نگاه کنیم طبیعتا ۱۰ سال آینده همین چالش را برای معادن و محیط‌زیست، منابع‌طبیعی و ذخایر برداشت شده استان خواهیم داشت.
وی بیان داشت: نعمتی که خدا به ما داده اگر قدرش را ندانیم به یک بحران تبدیل می‌شود اما اتفاقات خیلی خوبی که طی چند سال اخیر در استان کرمان اتفاق افتاده این ظرفیت خدادادی را به ظرفیت جدیدتری تبدیل کرده است،
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: در استان بالای ۵.۸ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و شناخته شده معدنی داریم که ۴۴ درصد این ذخایر در حوزه مس و ۳۶ درصد در حوزه سنگ آهن است اگر این ذخایر را همین‌گونه برداشت می‌کردیم به بحرانی تبدیل می‌شد اما خدا را شکر در تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده در چند سال اخیر بالای ۳۶ هزار میلیارد تومان پروژه‌های تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده در استان کرمان افتاق افتاده که ظرفیت جدیدی ایجاد کرده است.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه استان کرمان در حوزه سنگ آهن در پایان سال ۹۹ با تولید ۱۰ میلیون تن شمش فولاد به عنوان قطب فولادی کشور شناخته خواهد شد، ابراز داشت: کناستره، گندله، آهن اسفنجی و صنایع پایین‌دستی را در استان دنبال کردیم و بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد در حوزه مس هم همینگونه است.
وی افزود: در حوزه کرومیت ۶۰ سال به صورت خام استخراج و به صورت خام صادر می‌کردیم اما در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان یکی از بزرگترین کارخانه های فروکروم در خاورمیانه را افتتاح کردیم که نیاز آن کرومیت است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان خاطرنشان کرد: در مس اتفاقات خیلی بزرگ و خوبی در تکمیل زنجیره‌اش افتاده است یک بازاری برای تمام صنایع کوچک و متوسط در استان ایجاد شده که ظرفیت عظیمی برای راه‌اندازی واحدهای کوچک و متوسط است اگر خوب مدیریت کنیم این پیوند را احیا کنیم به راحتی رونق در واحدهای کوچک و متوسط ایجاد می‌شود.
حسینی‌نژاد توضیح داد: اقلام مصرفی که نیازهای شرکت ملی مس و همین‌طور گل‌گهر را که گرفتیم به طور خاص در گل‌گهر ماهانه ۸۰ میلیارد تومان نیاز مصرفی دارند اگر به آن توجه شود بازار بزگی در استان خودمان ایجاد خواهد شد، در حوزه مس بالای ۶۰۰ میلیارد تومان قطعات مصرفی است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدها در قالب رونق تصریح کرد: اگر بتوانیم از منابع مالی واحدهای بزرگ استان استفاده کنیم بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان برای ۳ شرکت بزرگ استان است که اگر در بانک‌های استان داشته باشیم بحث تسهیلاتی که با نرخ ۱۸ درصد پرداخت می‌کشود به راحتی قابل کم کردن نرخ تسهیلات توسط سیستم بانکی در استان کرمان خواهیم بود که به عنوان یک سیاست این مهم را دنبال می‌کنیم.
حسینی‌نژاد در این زمینه اضافه کرد: در آخرین جلسه شورای معادن استان بالای یک هزار میلیارد تومان توانستیم با کمک شرکت‌ها به بانک‌های استان بیاوریم و برنامه داریم تا پایان سال، ۳۰ درصد منابع مالی را داشته باشیم که بتوانیم به واحدهای کوچک کمک کنیم.
وی تأکید کرد: اگر به ظرفیت استان توجه کنیم بسیاری از مشکلات که در سطح ملی با آن مواجه هستیم به راحتی قابل حل است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که ما در استان داریم عدم همکاری و تعامل با هم است ما در استان تشکل‌های صنعتی، انجمن‌ها و ..داریم اما ارتباط بین آن‌ها را اگر رصد کنیم متوجه ضعف می‌شویم دانشگاه‌های استان یک ظرفیت بسیار بزرگی هستند که در قالب شورای معادن دیده شده که از آن استفاده کنیم.
حسینی نژاد عنوان کرد: بهره‌وری را در سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ رصد کردیم ۶۳ درصد واحدهای ما مشکل بازار داشتند و ۴۳ درصد با بحث بهره‌وری مشکل داریم در حالی که بازارهای بزرگ ، دانشگاه‌ها و نیروهای انسانی توانمند را داریم اما این مشکلات را هم درک نارش داریم.

وی تأکید کرد: سعی کردیم در ماده ۴۳ ارتباط دانشگاه و صنعت را گسترش دهیم تفاهم‌نامه‌ای با همه دانشگاه‌ها با اولویت دانشگاه‌های استان امضا کنیم پروژه‌هایی در قالب ماده ۴۳ و ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید در استان با کمک دانشگاه‌ها ایجاد کردیم و تلاش می کنیم با سرعت بیشتری پیش برویم و مشکلات را برطرف کنیم.
حسینی‌نژاد در پایان گفت: عملیاتی شدن این مسیرها نیازمند یک همت است از ظرفیتی که امروز ایجاد شده باید استفاده شود مس اعلام آمادگی کرده و باید این فرصت را مغتنم شمرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *